„Nekünk az az érdekünk, hogy egy jól működő, hatékony igazságszolgáltatásunk legyen” – mondta a szerdai Kormányinfón a Mandiner kérdésére Gulyás Gergely MIniszterelnökséget vezető miniszter, akit annak kapcsán kérdeztünk, hogy a hírek szerint az Európai Bizottság újabb feltételek támaszt, illetve módosításokat javasol a helyreállítási alap folyósításához, jelen esetben az igazságszolgáltatási rendszerben.
Gulyás megerősítette,
a változtatások fő iránya az Országos Bírói Tanács (OBT) jogosítványainak megerősítése.
Arra a kérdésünkre hogy ez nem növelheti-e a bírósági szervezeten belüli feszültségeket, kifejtette, a kormánytól teljesen független a bírósági igazgatás és az egymással zajló viták, szembenállások nem politikai alapúak. Ezért az a helyes, ha a kormánynak nincs semmi érdekeltsége nincs ebben azon túl, hogy jól működő, hatékony igazságszolgáltatásunk legyen.
A bírák többségét Gulyás szerint ezek a viták hidegen hagyják. Bár az talán nem, hogy
az OBT néhány tagja olyan határokig is elment, amire korábban nem került sor, s amit kizárólag személyes érdekből tettek.
A polgári kormány részéről soha nem volt olyan törekvés, hogy bírósági ítéleteket befolyásoljon, a bírák függetlenek és az ehhez szükséges alkotmányos garanciák biztosítottak – húzta alá. Leszögezte, az, hogy az OBT két tagja elmegy az amerikai nagykövet rezidenciájára, jól mutatja a hozzáállásukat a függetlenséghez.
Ennél szerinte már csak egy aggasztóbb jelenség van, nevezetesen az, hogy az ezt követő nyilatkozatból az derül ki: az OBT érintett tagjai
azt sem tudják, kik a választott és a kik a kinevezett vezetők a magyar igazságszolgáltatás rendszerében.
Pedig a bíróktól elvárható lenne, hogy tudják, az OBH és a Kúria elnökét választják, és nem kinevezik. Ha jogszabályok alapján ítélkező bírók a saját intézményrendszerükre vonatkozó szabályokban alapvető tévedésben vannak, az aggasztó – húzta alá.
Megírtuk: a nagyköveti találkozót ért kritikák nyomán az OBT egyebek mellett azt közölte, hogy súlyos hiba lenne összekeverni a politikust a politikai kinevezettel. „Utóbbiakkal a bírák maguk is gyakran kapcsolatba kerülnek, figyelemmel arra, hogy a Kúria és az OBH elnöke is az” – írták.